cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
roytoy
New Member
New Member

Typy matryc oraz normy bezpieczeństwa monitorów

Product Name: Other - specify product in post


Bardzo często decydując się na taki zakup, jakim jest monitor, musimy z tematem zapoznać się nieco wnikliwiej, szczególnie, kiedy nigdy nie interesowaliśmy się taką tematyką. Najczęściej wybierzemy któryś z modeli LCD, eurortv a wtedy możliwości się automatycznie zwiększają. Poniżej dokonamy opisu podstawowych rodzajów matryc w monitorach LCD.
Wyróżniamy matrycę MVA, PVA oraz TFT, czyli inaczej TN. Przejdźmy do krótkich charakterystyk każdej z nich. MVA jest bardzo dobrym rodzajem matrycy, ponieważ odznacza ją szybki czas reakcji, dobre wyraźne kolory oraz szeroki kąt widzenia. Kiedy dojdzie do uszkodzenia jakiegokolwiek z pikseli, nie są one widoczne w znacznym stopniu i nie przeszkadzają nam w codziennym użytkowaniu. Przechodząc do omówienia matrycy monitorów typu PVA na pochwałę zasługuje duży kontrast oraz szerokie pole widzenia, zaś matryce TFT mają bardzo dobrą szybkość działania, czy też dosyć dobrą jakość obrazu, wykorzystywaną do oglądania filmów lub gier. Wybranie najlepszej spośród wyżej wymienionych nie jest łatwym zadaniem i myślę, że jest to raczej wybór bardzo indywidualny. Najlepiej dokonać porównania na podstawie kilku wybranych modeli. Tak samo warto zwrócić uwagę na to, czy nasz ekran będzie matowy czy też połyskujący, ponieważ każdy ma rożny gust i każdy wzrok znosi coś w mniejszym albo większym stopniu, a połysk niektórym może bardzo przeszkadzać.

Jeśli już wybrałeś model, sprawdź wszystkie jego normy bezpieczeństwa, które gwarantuje Tobie producent. Powinieneś znaleźć je w postaci naklejek, a mianowicie takie symbole jak CE czy TCO obowiązkowo muszą być  na Twoim monitorze. Takie oznaczenia gwarantują nam stuprocentową jakość zgodną z wszelkimi międzynarodowymi przepisami i że sprzęt spełnia wymagane dyrektywy. Na przykład naklejka ze skrótem TCO zawiera liczbę oznaczającą rok produkcji. Takie gwarancje dają nam bezpieczeństwo codziennego użytkowania, czy też ochronę środowiska.
Teraz już widzisz, jak bardzo ważny jest wybór dobrego sprzętu, a musi być on przemyślany i dobrze dobrany do Twoich wymagań. Monitory dodatkowo muszą się odznaczać wysokim poziomem bezpieczeństwa, aby nie były dla nas szkodliwe nawet w najmniejszym stopniu. Dopiero po takim dobrym i porządnym rozpoznaniu dokonaj zakupu.

0 Kudos